Napísali o Kamile Strelkovej
 

Byty na Floride som predávala len elite

Z domova odchádzali ako neznámi, v zahraničí sa vypracovali na špičky vo svojich odboroch. V seriáli Slovenský recept na úspech vám prinášame príbehy úspešných Slovákov.

Zo Slovenska utekala s manželom a dcérkou v roku 1968 pred okupačnými tankami sovietskeho bloku. Jej prvé týždne za Atlantikom boli ťažké - bez peňazí a s minimálnou znalosťou angličtiny začínala v Kanade ako servírka a popritom usilovne študovala. Prišli prvé úspechy, s manželom si otvorili reštauráciu, neskôr ešte väčšiu. Postupne sa vypracovala na jednu z najznámejších podnikateliek v realitnom biznise na Floride. Predala byt synovcovi ruského cára, telekomunikačnému magnátovi či cigánskemu kráľovi. "Zo všetkého najdôležitejšie je, aby ste mali na obchode osobný záujem. Keď ste v biznise, musíte toho druhého vedieť nadchnúť pre to, čo kupuje,“ radí slovensko-americká podnikateľka, spisovateľka a milovníčka života Kamila Kay Strelka-Kanková.

Druhá vlasť Amerika
Jej odchod zo Slovenska bol veľmi ťažký. "Nechcela som odísť. Keď sa to stalo, museli sme zabudnúť na všetko. Nakoniec to bola Kanada, čo nám dala šancu,“ spomína na prvé mesiace v emigrácii. Už od prvých dní však táto bývalá redaktorka hudobno-zábavnej redakcie Československého rozhlasu vedela, že sa chce za "veľkou mlákou“ presadiť a niečo dokázať. Po získaní skúseností a zarobení prvých dolárov sa s manželom presťahovali z Kanady na Floridu. "Američania mali domy, zázemie a všetko pohodlie. My sme museli stále ťahať a byť lepší, než ostatní. A to aj napriek tomu, že v Amerike sú emigrantmi všetci. Lenže my sme boli tí novší a museli sme začínať od začiatku,“ tvrdí pre HN táto rodáčka z Pezinka.

Napriek tomu vraví, že Amerika sa rýchlo stala jej druhou vlasťou. "V živote sme sa tam necítili ako cudzinci. Ak ste v Amerike úspešní, tak vám pomáhajú a držia palce. Keď vidia, že chcete, potom vám vo všetkom vyjdú v ústrety,“ hovorí Strelka-Kanková.

Svoju podnikateľskú kariéru na druhej strane Atlantiku odštartovala otvorením reštaurácie. "Tú sme potom predali a kúpili sme novú, väčšiu a krajšiu. V Amerike máte obrovskú radosť, keď niečo kúpite a ešte väčšiu, keď to predáte.“ Nová reštaurácia sa volala Place To Celebrate, mala 200 miest a zamestnávali v nej 33 ľudí. "Učili sme sa na vlastných chybách. To dobré sme prevzali od lepších, než sme boli my. Darilo sa nám, robili sme však od nevidím do nevidím. A čo je snáď najdôležitejšie, vážili sme si našich zamestnancov i zákazníkov,“ pripomína.

Nie sme pupkom sveta
Keď manželia Strelkovci predali svoju reštauráciu, rozmýšľali, čo ďalej. "Povedali sme si - poďme do realít. Otvorili sme realitnú kanceláriu Strelka Realty, potom druhú Florida Shores Realty. Špecializovala som sa na luxusné nehnuteľnosti. Zaujímalo ma všetko, čo bolo na oceáne,“ dodáva Strelka-Kanková. Svoj biznis rozbehla v prímorskej lokalite Pompano Beach, asi 70 kilometrov severne od Miami. Ich klientela bola vyberaná, Slovákom však byty predávali pomenej. "Keď Slovák videl, že ste na ňom zarobili, tak vám závidel. Zásadne sme sa obracali na amerických zákazníkov.“ Luxusný byt nad oceánom vtedy predali napríklad šéfovi najväčšej telekomunikačnej spoločnosti v Kanade, kajmanskému premiérovi, synovcovi ruského cára Mikuláša či hudobnej skladateľke a nositeľke Pulitzerovej ceny.

Takisto sa však na ňu obracali aj Austrálčania, Holanďania alebo Angličania, ktorí si chceli zaobstarať príjemné bývanie na Floride. "Zákazníci veľmi rýchlo zistili, či ste odborníkom. Klienta som posadila do svojho auta, mali sme parádne káry, lebo všetko muselo hovoriť, že som úspešná. Zobrala som ho na obed, zaplatila som účet. Snažila som sa ho získať na svoju stranu, lebo ak ma bude mať rád, pôjde so mnou robiť biznis,“ presviedča Strelka-Kanková.

Práve takýto prístup podľa nej chýba mnohým podnikateľom na Slovensku. "Ľudia u nás si myslia, že sme pupkom sveta a nad nás už nikto nie je. Lenže skutočná škola života je to, čo mi dala Amerika a Kanada. To sa nedá kúpiť za peniaze, tam sa začína najťažšia robota. My tu na Slovensku nemôžeme vybudovať demokraciu za 18 rokov. Tam sa ten biznis buduje dlhé roky a dedí sa z pokolenia na pokolenie,“ uzatvára Strelka-Kanková.

 
Krst novej knihy Letenka úsmevov v Bratislave
Krst novej knihy Letenka úsmevov v Pezinku
Aká bola beseda so spisovateľkou Kamilou Strelkovou v Hnúšti?